Тарифи піднімають на 20%: Порошенко підписав скандальний законопроект!
Щомісячні платежі за воду для осіб, які мають лічильники, очевидно, зростуть у ціні приблизно на 20%.
Пише http://de-facto.cc
Таку думку в коментарі ГолосUA висловив директор інституту міста Олександр Сергієнко.
Експерт пояснив, що відповідно до закону «Про комерційний облік комунальних послуг» різниця між витратою води будинки відповідно до показань будинкового лічильника і показаннями квартирних лічильників і даними про витрату квартир, в яких є лічильники, розподіляється між усіма мешканцями незалежно від наявності або відсутності лічильника.
«Втрати тепла в мережах складають близько 20%, думаю, що втрати води приблизно такі ж», – підкреслив Сергієнко.
Він додав, що на цю ж величину може збільшитися і платіж за воду.
Олександр Сергієнко додав, що у мешканців є підстави подавати до суду на ЖЕКи і вимагати з них компенсації. У той же час він висловив сумнів, що позови до суду будуть масовими.
«У суді є можливість відстояти свою правоту. У більшості людей просто не буде часу на тяжби з монополістом. Та й нинішні ставки судових зборів роблять суди набагато менш доступними », – резюмував Сергієнко.
Нагадаємо, о нещодавно глава держави підписав закон про комерційний облік комунальних послуг, українців чекають нові “комунальні” правила
Українців після вступу в силу закону “Про комерційний облік комунальних послуг” чекають нові правила розрахунку платіжок за комуналку. Відповідно до закону, до першого жовтня 2018 року в усіх житлових будинках повинні встановити лічильники на тепло і воду. Такий обов’язок поклали на постачальників, вони ставлять прилади обліку, а споживачі протягом 5 років повертають гроші. Вартість лічильників закладають в складову тарифу. Сайт “Сегодня” з’ясував, як формуватимуть платіжки і скільки будуть платити за комуналку українці.
Доведеться платити за комуналку сусіда?
Кожна квартира, як і раніше, за воду буде платити за індивідуальним приладу обліку – тобто по лічильнику в квартирі. Але лічильники будуть стояти на кожному будинку, і якщо виявиться, що сума всіх показань в квартирах менше, ніж свідчення будинкового лічильника, різницю доведеться компенсувати.
У деяких будинках, пояснює радник заступника голови КМДА Петра Пантелєєва Юлія Грамотна, дійсно є різниця між тим, що показує будинковий лічильник і поквартирні прилади обліку. І причин для цього може бути декілька: пориви, незаконні підключення до внутрішньобудинкових систем, магніти на лічильники.
Якщо, наприклад, будинковий лічильник намотав 500 кубів холодної води, але в кожній квартирі є свій прилад обліку та їх показання в сумі набрали всього 480 кубометрів, за “зайві” 20 кубів доведеться платити всім квартирам.
При цьому в законі сказано: якщо в будинку є квартири, в яких не встановили лічильник, то весь “зайвий” обсяг розподілять між квартирами без приладів обліку. Юлія Грамотна вважає: вихід з цієї ситуації – контроль споживачів. Лічильники, пояснює експерт, часто не встановлюють кияни, яким вигідніше платити за нормативом, тому що їх реальне споживання значно більше. Але платити за використану ними комуналку все одно комусь доводиться.
“Ми ще півроку тому говорили, що споживачів потрібно контролювати. Люди, і в законі так написано, повинні давати доступ до лічильників. Тоді це викликало великий ажіотаж. Всі були проти. Якщо самі люди проти того, щоб виконавці послуг заходили і звіряли, перевіряли, що ви все правильно робите, то які можуть бути ще пропозиції, яким чином контролювати?”, – розповідає Грамотна.
Правда, остаточне рішення, за якою методикою будуть розраховувати суми в платіжках, повинні прийняти профільні міністерства, відзначає директор ДТЕК ЕСКО Євген Бушма. “Закон “Про комерційний облік .. ” встановлює норму, згідно з якою вузол комерційного обліку забезпечує облік споживання відповідної комунальної послуги в цілому по будинку.
Лічильники тепла, встановлені в квартирах, відповідно до цього Закону, вважаються вузлами розподіленого обліку послуг. Стаття 4 законопроекту регулює питання встановлення лічильників для окремих об’єктів нерухомості в будівлі (наприклад, квартир, офісів, магазинів). А в статті 10 говориться про те, що розподіл обсягів комунальних послуг між жителям і вдома з індивідуальними вузлами розподіленого обліку (квартирними лічильниками) буде розподілятися за методикою, визначеною центральним органом влади в сфері ЖКГ”, – розповідає експерт.
За “сусіда” українці платили і раніше. Наприклад, якщо постачальник газу встановив будинковий лічильник на блакитне паливо. Показання лічильника ділять на всіх мешканців – чим більше людей прописано в квартирі, тим більше платіжка за газ. Але якщо, наприклад, в квартирі, де прописана одна бабуся, а живуть в ній всі її родичі, вони можуть спалювати багато, а платити як за одну людину. Різницю розподілять між усіма квартирами.
Але і тут є вихід – вимагати встановити поквартирні прилади обліку газу. Будинкові лічильники на воду і тепло повинні поставити відповідно до закону “Про комерційний облік комунальних послуг”, а ось лічильник на газ, відповідно до закону “Про комерційний облік природного газу”, повинні встановлювати поквартирно. У законі також зазначено терміни – до 1 січня 2018-го. Міністр соцполітики Андрій Рева зазначає: “закон вимагає поквартирного обліку. Більш того, в тарифі на газ це закладено”.
Твердження, що новий закон змусить українців платити за сусідів – маніпуляція, впевнений Андрій Желєзний, експерт Національного екологічного центру, який також брав участь у розробці законопроекту “Про комерційний облік …”. “Якщо в будинку є магазин, то він повинен буде встановити окремий лічильник, відповідно до закону. Це добре для мешканців, офіси і магазини споживають більше, ніж звичайні квартири”, – відзначає експерт.
Як не переплачувати за комуналку
Лічильники допоможуть дізнатися, де найбільше витрачається тепла. Наприклад, якщо збільшуються платежі на рівні окремих квартир, значить, їх мешканці часто відкривають вікна або самі вікна не енергозберігаючі, або в квартирі є містки холоду, через які доводиться більше відкручувати регулятори на батареях. У квартирі може бути холодно, якщо сусіди економлять – “прикручують опалення і гріються за рахунок тепла, яке переходить через стіни від сусідів.
“Буває, що деякі люди, їдучи надовго, також прикручують свої батареї в нуль, щоб не платити за опалення взагалі. Але їх квартира продовжує тягнути тепло від сусідів, і на суміжних стінах може з’являтися конденсат. Бувають випадки, коли деякі люди, коли їдуть кудись надовго, закручують батареї в нуль. А щоб в простоюючих квартирах не виникала цвіль, відкривають вікна, і тоді сусідам таких порожніх квартир доводиться опалювати і свою квартиру і сусідню з відкритими вікнами. Це може привести до розбалансування системи опалення будинку”, – пояснює Євген Бушма.
Сам квартирний лічильник на тепло енергію не економить. Але зменшувати обсяги споживаної енергії можна за допомогою регуляторів на батареях в кожній квартирі або на рівні всього будинку за допомогою індивідуального теплового пункту. Повністю перекривати регулятори на батареях не рекомендується: у всіх приміщеннях бажана приблизно однакова температура, і не нижче 16-17 градусів.
У законі (ст. 4 п.7) говориться про те, що при використанні вузлів розподіленого обліку теплової енергії або приладів – розподільників теплової енергії, повинні бути обладнані автоматичні регулятори температури повітря відповідно до будівельних норм.
Де і як це можливо зробити, повинен визначити Кабінет Міністрів України. А згідно зі ст. 10 розподіл обсягу комунальних послуг між мешканцями з квартирними лічильниками тепла, буде відбуватися за методикою профільного міністерства з питань ЖКГ, але з урахуванням правила: не менше ніж мінімальна частка питомого споживання теплової енергії по будівлі в цілому. За ідеєю, такий підхід як раз і може відбити охоту у одних сусідів опалюватися за рахунок інших, вважає експерт.
Post a Comment